MLADÍ HASIČI OPĚT NA PEVNOSTI

28.-30.5.5010

Pevnost Hůrka

Výpověď jednoho člena skupiny Soptíci

Pátek. Sraz byl domluven na půl pátou na rokytnickém nádraží. Povedlo se, přišli všichni. Věci nám naložili do připraveného vleku. Následně jsme byli rozděleni na dvě skupiny. V těchto skupinách nás seznámili s celovíkendovou hrou. V ní se z nás stali vyšetřovatelé, kteří musí vyřešit jestli „požáry“, které nám zadali, byly způsobeny úmyslně či nešťastnou náhodou. A hned jsme dostali první úkol. Nastal čas odjezdu. Všichni nastoupili do vlaku. Naposled zamávat maminkám. Húhú. Odjíždíme. Po přesedání v Doudlebách, Letohradě a Lichkově vidím nádraží s nápisem Králíky. Ještě pár metrů a vlak zastavuje a my skáčeme ven. Nyní nám zbývá pouze dostat se na cílové místo. Cesta nám „pěškobusem“ trvala kolem půl hodiny. Stojíme před hlavní bránou. Čekáme, než nám správce přijde otevřít. Dveře se otvírají a my vcházíme do objektu. Rozhlížíme se kolem dokola. Vidíme protiletadlový kanon, stará vojenská auta, ale hlavně bunkr. Bohužel je trošku skryt vstupní budovou. Nevadí, později bude dost času na prohlédnutí celé tvrze, i ze vnitř. Ubytovali jsme se v jedné z místností. I hned jsme vyrazili prozkoumat vše, co se na dvoře nacházelo. Dostali jsme druhý „požár“. Přečetli si zadání, z něho jsme zjistily, že musíme hledat dvě víčka. Paráda. Povedlo se. Našli jsme všechny. Večeři jsme měli každý podlé své chuti. Spíše podle toho, co nám maminky zabalily. Nakonec celého dne vyčistit zuby, převléknout do pyžama a zalézt do spacáku. „Dobrou“, bylo poslední, co jsem ten den slyšel.

Sobota. Paráda, ono je půl šestý a prckové jsou už vzhůru. Samozřejmě, že se postupně vzbudil celý pokoj. Jelikož byl budíček plánován na půl osmé, a my byly vzhůru tak brzy, vytáhli nás vedoucí z postele o mnoho dříve a následovala rozcvička ve velkém stylu. Snídaně. Ranní hygiena. Při snídani jsme byly seznámeni s denním plánem. Pojede se k jednomu bunkru, kde budeme dělat o dřevě. Nalezli jsme na V3S a jeli. Práce nám velmi ubíhala. Naložili jsme jeden valník, později dokonce i druhý. Paráda. Po práci jsme šli na zasloužený oběd. Byla polívka a sekačka s bramborem. Polední klid. Na konci poledního klidu se nás ptali, kdo chce jet opět na dříví, tak ať jede. Samozřejmě že jsem nejel. Ale nebyl jsem jediný. Alespoň jsem se pěkně prospal místo zkaženého rána. Poté co se z lesa vrátili pracanti, dostali jsme nový „požár“ a s ním i nový úkol. Měli jsme najít lístečky, které byly schovány za naší budovou. Naše skupina našla vše a přesunula se do pokoje, kde začali řešit, kdo a jak by mohl způsobit požáry, které nám dávali vedoucí. Po večeři nám ještě vedoucí dali papír s morseovkou, který jsme museli vyluštit. Začalo se stmívat. Večeře. Vynikající gulášek. Jelikož jsme měli skoro všechny úkoly celovíkendovky splněné, požáry vyluštěné, šli jsme za vedoucím, kterému jsme předali naše nápady a způsoby založení požáru, také zda šlo o žhářství nebo o nehodu. Jsme prostě dobrý. Naše teorie byly správné. Nyní nám už zbýval poslední úkol, zjistit kdo stojí za požáry, které byly způsobeny úmyslně. Úkol jsme měli plnit v podzemí. Museli jsme pochytat naše vedoucí, které se nám budou prokazovat průkazy, z kterých by jsme měli zjistit kdo za jakým případem stojí. A šlo se do díry. Skoro všichni zde jsou poprvé. Úplná paráda. Ihned se vrháme po prvním civilistovi. Požádáme ho o průkaz a opíšeme si některé důležité věci. Samozřejmě jsme se zeptali i na jeho alibi. Mrtě nás hra začala bavit. Zločinci nám neustále utíkali, schovávali se, odmítali vydat své průkazy. Nic lehkého, ale my si poradili. Úplně jsme zapomněli na čas. Půlnoc. Dohrát hru, vyčistit zuby a chrápat.

Neděle. Z důvodu pozdějšího ukončení hry, nás vedoucí nechali spát dlouho. Spali jsme až do půl desáté. Hygiena. Snídaně. Následoval vrchol celého víkendu. Vyhlášení výsledků. Obě skupiny byly svolány do vstupní budovy. Vedoucímu jsme sdělili naši teorii, kdo je podle nás žhářem, on nám vysvětlil zase tu jeho. Bohužel naše názory se trochu lišily. Ale přesto jsme uslyšeli tuto větu: „a na prvním místě se umístil tým Soptíci“. Vyhráli jsme! No není to paráda? Za celý tým jsme vyhráli velký pytel sladkostí. Pan průvodce nás ještě poprosil, zda by jsme mu pomohli odnést informační tabule do nově připravované podzemní galerie. A je tu konec. Sbalit věci. Oběd už byl rychlý, protože nám už nezbývalo moc času. Těsně před odchodem si nás zavolal do vstupní budovy správce. Ten nám pěkně poděkoval za kus udělané práce. A za odměnu a na památku nám každému předal jednu turistickou známku a pohled s razítkem. Nakonec ještě několik společných fotek. A teď rychle se rozloučit a honem na vlak domů. Ještě bych zapomněl, pan správce nám předal ještě jednu odměnu. Pro nás asi nejcennější. Na podzim můžeme přijet znovu.
                                                                                                       autor J. Zimmer

Zpět na hlavní stránku MH