CO BY - KDYBY

Co bude se starou zbrojnicí v případě,

kdyby dopadla přestavba kotelny ?

O záměru rokytnické radnice na vybudování nové hasičské zbrojnice v areálu kotelny jsme již informovali. Pokud by se podařilo projekt zrealizovat, mohl by mít dopad i na turistický ruch. „Prostory současné zbrojnice nejsou příliš velké, ale nacházejí se na výhodném místě, hned vedle vznikajícího muzea Orlických hor. Přitom naši hasiči disponují historickou technikou, kterou by stálo zato ukázat veřejnosti," poodhalil dlouhodobější plány Petr Hudousek, starosta Rokytnice v Orlických horách. Ten na zatraktivnění horského města pro turisty pracuje již řadu let. Vedle prvorepublikové pevnosti Hanička se tak může horské město pochlubit muzeem železniční tratě Doudleby-Rokytnice, které je umístěno v někdejší výtopně lokomotiv. Další lákadlo již rok vzniká v samotném centru. V budově bývalé sýpky umístěné za městským úřadem najde útočiště například rozsáhlá ornitologická sbírka nebo předměty připomínající každodenní život na horách v dobách minulých. Přitom hodně co ukázat mají i rokytničtí hasiči. „Dochoval se u nás unikátní hydrofon, který je uložen v depozitáři. Podobných stříkaček není mnoho, takže jde o chloubu našeho města," uzavřel Petr Hudousek. Tento historický kousek by tak v budoucnu mohl být spolu s dalšími exponáty vystaven v prosklené vitríně, která lemuje přístup k budoucímu muzeu. Hydrofon je stříkačka, která byla hojně využívána hasičskými sbory již od 19. století.

Michal Friček - Rychnovský deník