130. VÝROČÍ SDH BARTOŠOVICE

A OKRSKOVÉ ZÁVODY

9.6.2012

SDH Bartošovice 130. let

V sobotu 9. června 2012 se u příležitosti 130 let trvání Sboru dobrovolných hasičů konala soutěž O pohár starosty a okrskové cvičení. Slavnostní akci zahájil starosta obce Kostats Kotanidis, který přítomné seznámil s významem praporů,symbolů obce a hasičů. Poděkoval Farmě Staněk za sponzorování poloviny nákladů na pořízení těchto symbolů a hasičům za obětavou práci, bez níž by se nemohla konat také řada společných akcí. František Koďousek uvítal hosty za Okresní sdružení hasičů Petra Hanuše, členku Okresního výboru a sdružení hasičů Helenu Ditrtovou, zástupce polského Goworówa. Také pana Morávka, na jehož popud byl ušit nový prapor, protože původní prapor z roku 1885 nebyl po 2. světové válce nalezen. Jelikož se nezjistilo, co bylo na původním praporu, jsou na novém praporu tyto symboly: na jedné straně znak hasičů, ve kterém je zobrazen nový znak obce a letopočtem založení hasičského sboru. Na druhé straně je znázorněn patron hasičů svatý Florián, jak hasí bartošovický kostel.
           Poté promluvili přítomný senátor Miroslav Antl, ocenil obětavost hasičů a povzbudil všechny do další činnosti. Ujistil nás, že do tohoto kraje jezdí velmi rád. Následoval Msgr. Josef Suchár kněz z Neratova, do jehož farností Bartošovice patří. Pohovořil o duchovních hodnotách, symbolech a po citaci z bible a modlitbě za hasiče a dobrovolníky prapory požehnal a posvětil.
           Po úvodních proslovech začala soutěž v hasičském útoku,které se zúčastnila družstva z Bartošovic, Kunvaldu, Pěčína, Rokytnice a polského Goworówa.
           Po skončení soutěží předvedli hasiči z Klášterce nad Orlicí hasičskou techniku z let 1919 a 1940. Nejen dospělé, ale i děti, kterých zde bylo velké množství, zvlášť zaujala ruční stříkačka,tažená párem krásně vystrojených koní. S tou Klášterští předvedli hašení makety dřevěného domku. Následovala ukázka moderní techniky z roku 1990. Hasiči z Rokytnice simulovali vyprošťování osob z havarovaného osobního auta, akce byla předvedena na autovraku tak, aby diváci mohli sledovat každý pohyb a každý detail.
           Po ukázkách nastal očekávaný okamžik - vyhodnocení soutěží. Mezitím ještě byli oceněni zasloužilí hasiči místního sboru, zvláštní ocenění obdržel Jindřich Herman, který v Bartošovicích dlouhá léta pracoval jako truhlář a členem hasičského sboru je od jeho obnovení po válce. Pan Herman se dožívá 99 let, je stále vitální a zajímá se o dění v obci.
           Ocenění a medaile udělovalo Krajské sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.
           Soutěžilo se ve dvou kolech, rozhodovaly lepší výsledky. Protože časový rozdíl je velice malý, zvítězily všechny hasičky a všichni hasiči.

Kategorie Ženy:
                              1. Rokytnice v O . H. - čas 44,78 vteřin
                              2. Kunvald - 47,25

Kategorie Muži:
                              1. Bartošovice v O . h. - čas 27,81 vteřin
                              2. Goworów - 32,38
                              3. Kunvald B - 33,00,
                              4. Rokytnice v O . h, II. - 33,96
                              5. Rokytnice v O . h I. - 37 ,03
                              6 .Kuvald A. - 38,43
                              7. Pěčín - 41,38

Okrsková soutěž:
                              1. Bartošovice v O . h.
                              2. Rokytnice v O . h, II.
                              3. Rokytnice v O . h I.
                              4. Pěčín - 41,38

Vítězné družstvo se bude zúčastňovat okresního kola soutěží.
           Pamětní plakety 130. Výročí dostali hasiči z Klášterce nad Orlicí, Slatina nad Zdobnicí a Třebešova.

Autor textu: Petr Zámečník, Bartošovice v Orl. h.                (článek vyšel 15.6. v Orlickém týdeníku - zkráceno)